Results 1 to 1 of 1

Thread: Hollywood: Oscars 2011 full list of winners

  1. #1
    Join Date
    Aug 2009
    Jodhpur . India
    3 Post(s)
    23 Thread(s)
    Rep Power

    cute Hollywood: Oscars 2011 full list of winners

    Oscars 2011: full list of winners

    A full list of winners and nominees for the Oscars 2011

    •, Monday 28 February 2011 01.47 GMT <li style="display: list-item;" class="history"> Article history Oscar Best actor nominati 001 - Hollywood:  Oscars 2011 full list of winners It's not the winning... the nominees for the best actor Oscar 2011: Javier Bardem (Biutiful), James Franco (127 Hours) Colin Firth (The King's Speech),Jesse Eisenberg (The Social Network), Jeff Bridges (True Grit)

      Best motion picture of the year

      WINNER: King'speech

    • WINNER: Natalie Portman (Black Swan)
      Annette Bening (The Kids Are All Right)

    • Jennifer Lawrence (Winter's Bone)
      Michelle Williams

      Achievement in directing

      WINNER: (The King's Speech)
      (Black Swan)
      David O Russell (The Fighter)
      (The Social Network)
      (True Grit)

      Art direction

      WINNER:Alice in Wonderland - Robert Stromberg (production design), Karen O'Hara (set decoration)
      Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 - Stuart Craig (production design), Stephenie McMillan (set decoration)
      Inception - Guy Hendrix Dyas (production design), Larry Dias and Doug Mowat (set decoration)
      The King's Speech - Eve Stewart (production design), Judy Farr (set decoration)
      True Grit - Jess Gonchor (production design), Nancy Haigh (set decoration)

      Achievement in cinematography

      WINNER: Wally Pfister (Inception)
      Matthew Libatique (Black Swan)
      Danny Cohen (The King's Speech)
      Jeff Cronenweth (The Social Network)
      Roger Deakins (True Grit)

      Performance by an actress in a supporting role

      WINNER: Melissa Leo (The Fighter)
      (The Fighter)
      (The King's Speech)
      Hailee Steinfeld (True Grit)
      Jacki Weaver

      Best animated short film

      WINNER: The Lost Thing (Nick Batzias, Shaun Tan and Andrew Ruhemann)
      Day & Night (Teddy Newton)
      (Jakob Schuh and Max Lang)
      Let's Pollute (Geefwee Boedoe)
      Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary) (Bastien Dubois)

      Best animated feature film of the year

      Adapted screenplay

      WINNER: The Social Network - Aaron Sorkin
      127 Hours - Danny Boyle & Simon Beaufoy
      - Michael Arndt (screenplay); John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich (story)
      True Grit - Joel Coen and Ethan Coen
      Winter's Bone - Debra Granik & Anne Rosellini

      Original screenplay

      WINNER: The King's Speech - David Seidler

    • The Fighter - Scott Silver, Paul Tamasy and Eric Johnson (screenplay); Keith Dorrington, Paul Tamasy and Eric Johnson (story)
      Inception -
      The Kids Are All Right - Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg

      Best foreign language film of the year

      WINNER: In a Better World (Denmark)
      Biutiful (Mexico)
      Incendies (Canada)
      (Hors-la-loi) (Algeria)

      Performance by an actor in a supporting role

      WINNER:(The Fighter)
      John Hawkes (Winter's Bone)
      Jeremy Renner
      Mark Ruffalo (The Kids Are All Right)
      Achievement in music written for motion pictures (original score)

      WINNER: Trent Reznor and Atticus Ross (The Social Network)
      John Powell (How to Train Your Dragon)
      Hans Zimmer (Inception)
      Alexandre Desplat (The King's Speech)
      AR Rahman (127 Hours)

      Achievement in sound mixing

      WINNER: Inception (Lora Hirschberg, Gary A Rizzo and Ed Novick)
      The King's Speech (Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley)
      (Jeffrey J Haboush, Greg P Russell, Scott Millan and William Sarokin)
      The Social Network (Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten)
      True Grit (Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F Kurland)

      Achievement in sound editing

      WINNER: Inception (Richard King)
      Toy Story 3 (Tom Myers and Michael Silvers)
      Tron: Legacy (Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague)
      True Grit (Skip Lievsay and Craig Berkey)
      Unstoppable (Mark P Stoeckinger)

      Achievement in makeup

      WINNER: Rick Baker and Dave Elsey
      Adrien Morot
      Edouard F Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng

      Achievement in costume design

      WINNER: Colleen Atwood (Alice in Wonderland)
      Antonella Cannarozzi
      Jenny Beavan (The King's Speech)
      Sandy Powell (The Tempest)
      Mary Zophres (True Grit)

      Best documentary short subject

      WINNER: Strangers No More (Karen Goodman and Kirk Simon)
      Killing in the Name (Nominees to be determined)
      Poster Girl (Nominees to be determined)
      Sun Come Up (Jennifer Redfearn and Tim Metzger)
      The Warriors of Qiugang (Ruby Yang and Thomas Lennon)

      Best live action short film

      WINNER: God of Love (Luke Matheny)
      The Confession (Tanel Toom)
      The Crush (Michael Creagh)
      Na Wewe (Ivan Goldschmidt)
      Wish 143 (Ian Barnes and Samantha Waite)

      Best documentary feature

      WINNER: (Charles Ferguson and Audrey Marrs)
      (Banksy and Jaimie D'Cruz)
      (Josh Fox and Trish Adlesic)
      (Tim Hetherington and Sebastian Junger)
      (Lucy Walker and Angus Aynsley)

      Achievement in visual effects

      WINNER: Inception (Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb)
      Alice in Wonderland (Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips)
      Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 (Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi)
      Hereafter (Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell)
      (Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick)

      Achievement in film editing

      WINNER: Angus Wall and Kirk Baxter (The Social Network)
      Andrew Weisblum (Black Swan)
      Pamela Martin (The Fighter)
      Tariq Anwar (The King's Speech)
      Jon Harris (127 Hours)

      Achievement in music written for motion pictures (original song)

      We Belong Together (from Toy Story 3, music and lyrics by Randy Newman)

      Coming Home (from Country Strong, music and lyrics by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey)
      I See the Light (from Tangled, music by Alan Menken, lyrics by Glenn Slater)
      If I Rise (from 127 Hours, music by AR Rahman, lyrics by Dido and Rollo Armstrong)

    Last edited by Hidden words; 09-04-2012 at 07:29 PM. Reason: Links add thay

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts